10.10.2018

Novinky na STK. Chraňte své výdaje pojištěním DEFEND Technical Control

Od října platí změny v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Změny se týkají řady oblastí. Pro motoristy však budou nejdůležitější větší pravomoc policistů na poslání vozidla k technické kontrole, státní odborný dozor, prodloužení platnosti STK pro motorky kategorie L či sankce za nelegálně stočený tachometr.

1. října 2018 začala platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mimo jiného přináší řadu změn ohledně STK. Pro motoristy to znamená zvýšenou šanci, že neprojdou technickou kontrolou tak snadno jako doposud. Náklady na opravu vozidla, aby bylo znovu prohlášeno za způsobilé, však mohou být velmi vysoké. Chraňte se proto pojištěním DEFEND Technical Control, které uhradí náklady na opravu krytých součástek, na kterých byla zjištěna závada kategorie B nebo C.

Co se tedy od 1. října změnilo?

Na celkovou přísnost pracovníků technické kontroly bude mít vliv především nově zavedená opakovaná technická prohlídka pod dohledem státního inspektora v případě, že budou důvodné pochybnosti o správném posouzení technického stavu vozidla. Státní dozor může pořizovat i zvukové či obrazové záznamy z kontroly a přibude i tzv. „volavek“, tedy přistavení vozidla kontrolního orgánu na technickou kontrolu. Dá se tedy předpokládat větší ostražitost kontrolorů, a tudíž zpřísnění technických kontrol bez „přivření očí“.

Zároveň podle § 6a odstavec 2 zákona č. 361/2000 Sb. mohou policisté poslat vozidlo k technické kontrole až na vzdálenost 16 km včetně cesty zpět z původních 8 km. Řidiči jsou povinní s touto změnou pravomocí policistů při technické silniční kontrole ujet delší vzdálenost na STK, pokud se policistům nezdá vozidlo způsobilé k jízdě. Policisté také mohou nově zabránit vozidlu v jízdě až na 48 hodin. Pokud se řidič odmítne kontrole podrobit.

Znepříjemnit den mohou majitelům vozidel i sankce za nelegálně stočený tachometr do výše až půl milionu korun. Sankce se sice nevztahují na řidiče, kteří omylem koupili auto se stočeným tachometrem, ale i tak dokáží pěkně znepříjemnit situaci, protože při kontrole může STK vyřadit auto z provozu. V případě, že budou řidiči potřebovat vyměnit tachometr, musí být vystaven protokol.

Podle údajů z předchozích technických prohlídek ze stanic STK, které jsou vložené na webových stránkách www.kontrolatachometru.cz si mohou řidiči bezplatně ověřit stav kilometrů. Stačí k tomu pouze VIN kód vozidla. To se však nevztahuje na dovoz ze zahraničí, ale pouze na ojeté vozy pocházející z České republiky.

Při měření emisí se nově bude kontrolovat kouřivost aut s filtrem pevných částic. Do pěti let přibude na technických kontrolách i kontrola diagnostiky či hlukoměry, užitkovým vozům se bude měřit účinnost brzd při 70% zatížení a kontrole neujdou ani pneumatické brzdové systémy.

Dočkáme se i příjemných změn. Motorky kategorie L budou muset absolvovat první STK po 6 letech a každou další až po 4 letech. Motoristé se mohou taktéž nechat informovat 60 dnů předem o konci STK. Podmínkou však je, že musí mít datovou schránku.

Věříme, že Vám všechny tyto změny způsobí co nejméně potíží, přesto však doporučujeme chránit svoji peněženku pojištěním DEFEND Technical Control, díky kterému Vám i negativní technická kontrola neudělá vrásky na čele.