04.12.2020

Elektromobily jsou na vzestupu a s tím i jejich pojištění

Prodej elektromobilů v Česku roste. I přes koronavirovou krizi se meziročně více než ztrojnásobil na 1888 prodaných vozů za prvních deset měsíců roku. DEFEND INSURANCE GROUP tento trend předvídala a už více než 2 roky nabízí pojištění DEFEND Gap na auta s alternativním pohonem. Nově se zaměřuje i na prodloužené záruky u těchto vozů.

Snižování uhlíkové stopy je jedním z nejdůležitějších globálních témat současnosti. Stále více automobilek tak přichází s elektrickými variantami svých modelů. Výjimkou není ani česká Škoda, která nabízí v Česku nejprodávanější elektromobil Citigo-e iV. Za prvních deset měsíců roku se tohoto modelu prodalo 732 kusů. Na druhem místě v prodejích je americká Tesla s 357 prodanými elekromobily a na třetím Hyundai s 291 prodanými vozy na elektřinu.

Hodně se očekává také od žhavé novinky na českém trhu v podobě Volkswagenu ID.3. Kromě bezemisního provozu a tím pádem šetrnosti k životnímu prostředí, jsou hlavními výhodami elektromobilů především nízké nákłady na provoz. Za 1 km ujetý elektrickým vozem zaplatíte podle ČEZu méně než 50 haléřů. Díky tomu, že nepřichází do kontaktu s mazivy, je levnější a ekologičtější i údržba součástek vozu. Může být až o 70 % levnější než u klasického auta.

Rychle rostoucí trh

„Podle nejrůznějších studií se očekává, že v roce 2040 bude podíl elektromobilů na celkových prodejích aut okolo 35 %. Do 10 let si přitom zamýšlí koupit elektrické auto až 56 % Čechů. Jedná se tedy o rychle rostoucí trh, na nějž reagujeme již nyní s naší nabídkou pojištění DEFEND Gap a DEFEND Car Protect pro vozy s alternativním pohonem. Kromě elektromobilů se zaměřují i na hybridy a vozy s pohonem na LPG a CNG,” říká Andrew Quirke, Managing Director DEFEND INSURANCE GROUP.

Nabídka pojištění pro elektromobily i přes rostoucí trh je v Česku zatím spíše ojedinělou záležitostí. DEFEND je v tomto průkopníkem. „Dosavadní živostnost baterie je daleko kratší než životnost klasického motoru a zbytková hodnota vozidla po několika letech je tedy mnohem nižší. Z toho důvodu je zatím pojistný trh velmi obezřetný. Nicméně stabilní mezinárodní zázemí a naši partneři z řad pojistitelů nám umožnili být o krok napřed,“ vysvětluje Quirke.

Pojištění DEFENG Gap, které DEFEND nabízí již více než dva roky, poskytuje ochranu až do úrovně pořizovací ceny vozidla (případně do výše dluhu u leasingové společnosti) v případě totální škody nebo odcizení vozidla. Nová prodloužená záruka DEFEND Car Protect se zaměřuje na pojištění součástek vozu a v případě jejich poruchy kryje jejich výměnu či opravu.

„Věříme, že možnost pojištění a tedy ochrana před nečekanými výdaji přinese další rozvoj elektromobilů a vozů s alternativním pohonem v Česku. Čísla prodejů i budoucí odhady již nyní vypadají slibně,“ uzavírá Quirke, s tím že ochrana životního prostředí patří k důležitým hodnotám DEFEND INSURANCE GROUP.