27.09.2018

1. října čekají řidiče důležité změny ve výbavě vozidla a pruhu pro záchranáře

Od října 2018 se změní nouzový pruh pro záchranáře v kolonách a zmenší se povinná výbava a lékárničky. Už nebudete muset vozit náhradní žárovky nebo pojistky, z lékárniček vymizí některé věci a kromě toho budou platné i po vypršení doby použitelnosti.

1. října 2018 začne platit nové znění "silničního zákona" 361/2000 Sb. Asi nejdůležitější změnou, se kterou se řidiči denně setkávají, bude nová ulička pro záchranáře neboli záchranářská ulička, která se bude tvořit mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem stejně jako u našich sousedů v Německu a na Slovensku. Doteď to bylo vpravo. Podle § 41 odstavce 8 zákona o provozu pozemních komunikací do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.

Společně s tím se zjednoduší povinné výbavy vozidel a autolékárničky. Řidiči již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby její použitelnosti jako doposud. V lékárničce zároveň už nebudou muset vozit vozit roušku, náplast s polštářkem a trojcípý šátek. Ministerstvo dopravy také navrhovalo vypustit nůžky. Ty však na žádost ministerstva zdravotnictví i nadále mezi povinným obsahem lékárničky zůstanou.


Image 0


Také povinná výbava se nám značně zmenší. Od října nemusí obsahovat náhradní pojistky, náhradní žárovky, náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. V povinné výbavě zůstává pouze reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Na co si řidiči musí dát pozor? Náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu nemusí vozidlo obsahovat pouze v případě, že je vybaveno pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí po defektu či pro řidiče, kteří mají sjednanou asistenční službu na území České republiky.

Image 1