26.10.2021

Totální škoda na autě: Na co se připravit

Stali jste se účastníkem vážné dopravní nehody. Naštěstí jste vyvázli jen s několika modřinami, ale vaše auto je značně poškozené nebo dokonce zcela zničené. Pojišťovna váš případ vyhodnotí jako takzvanou totální škodu. Co to znamená a jak se na takovou situaci připravit?

Pokud je po nehodě auto zničené natolik, že už není oprava možná nebo se ekonomicky nevyplatí, pojišťovna případ označí jako totální škodu. Pokud byl viníkem nehody někdo jiný než vy, tak byste měli z jeho povinného ručení po prodeji vraku dostat tolik peněz, abyste si mohli pořídit auto ve stejné kvalitě jako před nehodou. Pokud jste viníkem vy nebo došlo ke zničení vozidla například působením přírodních živlů, záleží na tom, jestli máte havarijní pojištění a jak jste si nastavili limity pojistného plnění a spoluúčasti.

Škodu musí v každém případě posoudit odborník pověřený pojišťovnou, proto je třeba škodní událost pojišťovně co nejdříve nahlásit a dodat jí všechny potřebné dokumenty a fotografie.

U havarijního pojištění se jedná o totální škodu, pokud je auto zničené, odcizené nebo jsou náklady na jeho opravu zpravidla vyšší než 80 % z obvyklé ceny vozu. U povinného ručení nesmí případné náklady na opravu přesáhnout obvykle 80 až 100 % obvyklé ceny. Hranice, od které se považuje škodní událost za totální škodu, se u jednotlivých pojišťoven liší, je třeba se proto s pojistnými podmínkami ještě před uzavřením pojištění pečlivě seznámit.

Kolik peněz dostanete?

Obvyklá cena vozu, se kterou pojišťovny pracují při určování výše škody a její náhradě, představuje tržní cenu auta v době vzniku pojistné události. Je to částka, za kterou byste svůj vůz prodali před nehodou s ohledem na jeho stáří, najeté kilometry, opotřebení atd.

Při stanovování obvyklé ceny se vychází z inzerátů na auta stejného typu se shodnými technickými parametry. Tyto ceny jsou však pouze orientační, proto se využívají také katalogy ojetých vozidel, které vydávají znalecké kanceláře, a expertní systémy zahrnující ceny podložené průzkumem trhu.

Od obvyklé ceny vozu pojišťovna ještě navíc odečte hodnotu vraku vozidla. Ta se určuje zpravidla na základě aukce. Nicméně majitel vozu nemusí vrak vydražiteli prodat a je jen na něm, co s ním udělá. Každopádně výsledná částka, kterou od pojišťovny dostanete, bývá podstatně nižší než ta, za kterou jste vozidlo koupili.

Hodnotu vozu můžete ochránit

Výše částky, kterou vám pojišťovna při totální škodě vyplatí z povinného ručení nebo havarijního pojištění, vás může nepříjemně překvapit. Hodnota auta totiž po jeho zakoupení rychle klesá a už jen tím, že opustí brány showroomu se sníží. Po třech letech pak může představovat jen 50 % původní ceny. Proti ztrátě hodnoty svého vozu se však můžete pojistit. Ochranu vám poskytne GAP pojištění, které vám v případě totální škody dorovná rozdíl mezi obvyklou (tržní) cenou a původní cenou, za kterou jste auto kupovali. Získáte tak zpět celou částku a budete mít dost peněz na pořízení nového vozu ve stejné kvalitě jako byl ten původní.

V případě, že si kupujete auto na splátky, je GAP pojištění téměř nutností, protože vás chrání před případnými dluhy. Pokud byste totiž o svůj vůz přišli, nejenže byste neměli čím jezdit, ale museli byste doplatit zbylou část úvěru či leasingu.

S GAP pojištěním od DEFEND INSURANCE můžete hodnotu svého auta ochránit až po dobu pěti let. V nabídce máme několik programů vhodných pro nová i ojetá auta s havarijním pojištěním i bez něho. Můžete si tak vybrat ten vhodný právě pro vás a neplatit nic navíc.

Více informací o pojištění DEFEND Gap najdete ZDE.